کیست بارتولن 

در این مقاله مطالعه جامعی در رابطه با کیست بارتولن خواهید داشت. غدد بارتولن در هر دو طرف حفره واژن قرار می گیرند. این غدد مایعاتی را ترشح می کنند که موجب روان شدن واژن می شود.

کیست بارتولن کلینیک اختیاریه

بعضی اوقات دهانه این غدد مسدود شده و موجب می گردد مایع به عقب پس زده شود و به درون غده برگردد. در این صورت تورم نسبتاً بدون دردی به نام کیست بارتولن بروز می کند. ممکن است در این عارضه مایع درون کیست عفونت و ایجاد چرک کند که به وسیله بافت ملتهب احاطه می گردد. (کیست بارتولن)

علائم

چنانچه هیچ عفونتی بروز نکند و کیست بارتولن در اندازه کوچک باقی بماند ممکن است به این عارضه پی نبرید. ولیکن اگر کیست رشد کند، وجود یک توده یا برآمدگی را نزدیک دهانه ی واژن خود احساس می نمایید. معمولاً کیست دردناک نمی باشد، ولی می تواند در لمس حساس باشد. در صورتی که کیست عفونت کند، (عفونت شدیدی که در طی چند روز ایجاد شود.) امکان دارد علائم زیر را تجربه کنید:

  • احساس ناراحتی در زمان راه رفتن یا نشستن
  • تب
  • درددر زمان نزدیکی جنسی
  • ایجاد یکبرآمدگی حساس به لمس یا دردناک در مجاورت دهانه واژن

آبسه یا کیست معمولاً در یک طرف از سوراخ واژن ایجاد می گردد. در صورتی که  توده ای دردناک در نزدیکی دهانه مهبل (واژن) خود دیدید که پس از 2 الی 3 روز خود درمانی (مثل نشستن در لگن آب گرم) بهبود نیافت، باید نزد پزشک مراجعه کنید.

راه های تشخیص کیست بارتولن

بیماری های زنانه را می توان از راه های بسیار متنوعی بررسی و تشخیص داد:

  • معاینه
  • مشاوره
  • نمونه برداری
  • آزمایش

هر کدام از این شیوه ها می توانند برای بیماری های مختلف زنانه و اینکه در چه مرحله ای از بیماری قرار دارند استفاده شود. همچنین در برخی مواقع نیز ممکن است تمامی این مراحل برای تشخیص بهتر بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

در مورد کیست بارتولن و اینکه چگونه می توان آن را به شکلی سریع، بدون تردید و قطعی تشخیص داد می تواند چند راهکار مطمئن پیشنهاد داد:

  • معاینه و وارسی واژن: گاهی تورم و بیرون زدگی غدد بارتولن در حفره واژن در حدی ست که با معاینه توسط متخصص زنان و لمس کردن توسط ایشان، به راحتی می توان به نوع عارضه پی برد و درمان را آغاز نمود.
  • نمونه برداری و آزمایش: در برخی موارد متخصص زنان برای اینکه قطعیت بیشتری نسبت به نوع کیست و همچنین علل ایجاد آن داشته و بتواند درمان بهتر و مطمئن تری را تجویز کند از شیوه نمونه برداری و ارسال آن به آزمایشگاه استفاده می کند. در این روش، تشخیص بسیار قطعی بوده و درمان نیز به خوبی انجام خواهد بود.

درمان

باید گفت کیست بارتولن به درمان نیاز ندارد مشروط بر اینکه کیست هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند. از جمله روش های درمان این عارضه عبارتند از:

حمام سیتز

حمام سیتز یا نشستن در وان آب گرم، چند مرتبه در روز به مدت 3 یا 4 روز، به رفع کیست کوچک آلوده کمک می‌کند و موجب می گردد کیست پاره و تخلیه شود.

جراحی

امکان دارد جهت تخلیه کیست بسیار بزرگ یا آلوده به انجام جراحی نیاز پیدا کنید. تخلیه کیست از طریق جراحی می‌تواند با استفاده از مسکن یا بیهوشی موضعی صورت گیرد. بر اساس شرایط بیمار و وضعیت کیست، امکان دارد جراحی در اتاق عمل و زیر بیهوشی عمومی انجام شود. برای این کار، پزشک یک برش کوچک در کیست می زند و به کیست اجازه تخلیه می دهد؛ آنگاه لوله لاستیک کوچک (کاتتر) را در برش می گذارد. کاتتر به مدت 6 هفته نگه داری می ‌شود تا برش باز شود و تخلیه کامل صورت پذیرد.

آنتی بیوتیک‌ها

در صورتی که کیست آلوده باشد یا آزمایش ها نشان دهد که شما دچار عفونت جنسی هستید، پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. ولی اگر کیست به طور کامل و به درستی تخلیه شود، ممکن است به مصرف آنتی بیوتیک نیازی نداشته باشید.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.