پیشگیری از سرطان با تغذیه مناسب

پیشگیری از سرطان با تغذیه مناسب

پیشگیری از سرطان با تغذیه مناسب : رابطه بروز بیماری سرطان با مصرف برخی مواد غذایی به عنوان عوامل بازدارنده یا پیشگیری کننده نشان دهنده نقش مهم تغذیه در ایجاد سرطان و یا پیشگیری از بروز این بیماری است.

پیشگیری از سرطان با تغذیه مناسب کلینیک اختیاریهعوامل تغذیه ‌ای که موجب پیشگیری از ایجاد سرطان می ‌شوند عبارتند از:

منابع غذایی سرشار از ویتامینC : فلفل سبز، مرکبات‌، کلم بروکلی، توت ‌فرنگی و گوجه فرنگی

آنتی اکسیدان ‌ها: این مواد گروهی از ترکیبات در مواد غذایی می باشند که رادیکال‌ های آزاد در بدن را از بین برده یا مانع از ایجاد آن ها می ‌شوند. رادیکال‌ های آزاد عامل ایجاد بیماری سرطان و بسیاری از بیماری های دیگر هستند. از جمله مهم‌ ترین آنتی اکسیدان ‌های بدن عبارتند از: سلنیوم، روی، منیزیم، لیکوپن، ویتامین‌ های  C,E,A و کاروتنوئیدها

منابع غذایی سرشار از ویتامین  E: مغزها، ذرت، سبزی‌ های برگدار و سبز، زیتون، سبوس گندم و روغن ‌های گیاهی

منابع غذایی کاروتنوئیدها که پیش ساز ویتامین A می باشند: میوه‌ های نارنجی رنگ، هویج، طالبی، کدو حلوایی، کلم پیچ، سبزی‌ های سبز تیره، اسفناج، تخم‌ مرغ، ذرت، مرکبات، گریپ فروت، گوجه فرنگی و هندوانه

کلسیم و ویتامین D: باید گفت ‌افزایش مصرف کلسیم و ویتامین D با کاهش احتمال بروز برخی سرطان ‌ها ارتباط دارد.

سبزیجات و میوه ها: احتمال ایجاد برخی از سرطان ‌ها در کسانی که روزانه از سبزی و میوه استفاده می نمایند، کمتر است. توصیه می شود به منظور پیشگیری از بروز سرطان و سایر بیماری‌ های مزمن روزانه حداقل 5 واحد از میوه ‌ها و سبزی‌ های مختلف مصرف کنید.

منابع غذایی سلنیوم: قلوه، جگر، مخمرها، مغزها (بادام، گردو، پسته، فندق وغیره)، ماهی و سایر غذاهای دریایی

اسید فولیک: ارتباط بین استفاده از منابع غذایی دارای اسید فولیک نظیر مرکبات، حبوبات و اسفناج با کاهش انواع سرطان ‌ها به اثبات رسیده است.

فیبرهای غذایی: سبزی ها و میوه‌ ها سرشار از فیبر میباشند و افزایش مصرف فیبر با کاهش ایجاد بسیاری از انواع سرطان‌ ها ارتباط دارد.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.