میخچه پا

پینه‌ یا میخچه پا همان بر جستگی ها و توده‌های باقی مانده از سلول ‌های مرده‌ای می باشد که در اثر برخورد و اصطکاک بین کفش و پاها و حتی بین استخوان‌های مجاور پا بروز می کند. دلایل ایجاد میخچه پا بسیار زیاد است، ولیکن شایع‌ترین دلیل ایجاد میخچه استفاده از کفش های نامناسب می باشد.

میخچه پا کلینیک اختیاریه

توجه داشته باشید که استفاده از کفش‌های نوک تیز، تنگ، پلاستیکی و پاشنه بلند همگی در ایجاد میخچه پا اثرگذارند. از دلایل دیگر بروز میخچه اشکال استخوان بندی خود شخص می باشد. ضمن اینکه عدم رعایت بهداشت پا و پوشیدن جوراب های نامناسب (جوراب پلاستیکی) موجب بروز میخجه در پا خواهد شد.

اولین بافت در جسم، پوست است که دفاع از بدن را علیه عوامل مختلف خارجی عهده دار می باشد. یکی از عواملی که امکان دارد آسیب جدی به بدن وارد کند فشار و ضربه مستمر و پی در پی به پوست است. کسانی که به علت تفریح، ورزش روزانه یا نوع شغلشان به کف پای خود فشار وارد می کنند به ویژه آنان که دچار اندکی انحراف در کف پا هستند، دچار مشکل می‌شوند.

بدین سبب که فشار تنها روی بخشی از پا اعمال می‌شود، لذا پوست در آن ناحیه با افزایش ضخامت و قطر سعی در مبارزه با این فشار‌ها دارد. به ضخیم شدن پوست در یک قسمت پینه گفته می شود. جهت جلوگیری از ایجاد میخچه پا، اندازه کفش باید مناسب با سایز پا باشد تا به انگشتان پا هیچ فشاری وارد نشود.

توصیه می شود جنس کفش از مواد طبیعی مانند چرم باشد. بهتر است از کفش‌های بنددار استفاده نمایید. لازم به ذکر است استفاده از کفش بزرگ به همان اندازه کفش تنگ زیان آور است. میخچه ممکن است در نواحی گوناگون روی پا ایجاد شود، مانند:

  • پایین پا
  • زیر ناخن انگشت پا
  • بین انگشت های پا
  • در طرفین پاها

درمان

از جمله روش درمان خانگی میخچه این است که پس از شستشوی پای خود با آب گرم آن را خشک کنید و روی آن روغن کرچک بمالید. روغن کرچک نوعی روغن گیاهی می باشد که می توانید آن را از داروخانه ها تهیه نمایید. بعد از مرطوب نمودن میخچه با استفاده از روغن کرچک، آن را با چسب میخچه ببندید. چسب میخچه موجب می شود فشار کمتری روی پاها وارد شود و این عارضه بهبود پیدا کند. از جوراب هايي استفاده کنید که خیلی تنگ نباشد. درمان میخچه پا از این طریق امکان دارد چند هفته به طول انجامد.

مراجعه به پزشک

چنانچه روش های درمان خانگی مؤثر نبود، لازم است است نزد پزشک مراجعه نمایید تا از خطر عفونت آن جلوگیری شود. پزشک، میخچه را با شیوه لیزر یا جراحی برمی ‌دارد. شما ممکن است بسته به اندازه ی میخچه، چندین نوبت به منظور درمان این عارضه نزد پزشک خود مراجعه کنید.

روش های پیشگیری

بهترین روش جهت پیشگیری از ایجاد میخچه پا و بازگشت آن این است که از کفش های راحت استفاده کنید و لازم است کفش دقیقاً به اندازه پاهایتان باشد. انگشتان پا باید بتوانند به سادگی در کفش حرکت کنند. سعی کنید همیشه جوراب بپوشید و ناخن های پای خود را همواره کوتاه نگه دارید.

 

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.