مشکلات ناباروری در سن بالا

علل مشکلات ناباروری در سن بالا : دو دلیل شایع ناباروری در خانم ها، مشکلات لوله ‌های رحم و مشکلات تخمک‌ گذاری می باشد.

مشکلات ناباروری در سن بالا کلینیک اختیاریهاز جمله دلایل مشکل تخمک ‌گذاری که با گذشت زمان و افزایش سن بیشتر ‌می ‌شود عبارتند از:

با کم شدن تعداد تخمک هایی که کیفیت خوبی دارند، باردار شدن دشوارتر می شود. با افزایش سن، ذخیره ی تخمدانی یا تعداد تخمک ‌ها کمتر می شود.

ممکن است با گذشت زمان و افزایش سن عادت‌ های ماهانه زنان نامنظم شود، تعداد قاعدگی کمتر و فاصلۀ بین دو دوره ی متوالی بیشتر شود که این مشکلات منجر به شدت یافتن بی ‌‌نظمی ‌در تخمک ‌گذاری خواهد شد.

تعداد کمی از خانم ها، حدود یک درصد، زودتر از حد طبیعی دچار نارسایی تخمدان و یا حتی یائسگی می شوند و قبل از ۴۰ سالگی دچار توقف در تخمک‌ گذاری ‌خواهند شد.

علت دیگر مشکلات ناباروری در سن بالا، انسداد لوله‌ های رحم می باشد که ‌می‌ تواند به علت عفونت یا عارضه دیگری روی دهد. لذا در هر سنی که هستید، چنانچه قصد مادر شدن دارید می بایست به خوبی از خود مراقبت نمایید که این کار به معنی مراقبت از سلامت عمومی و سلامت جنسی شماست. با افزایش سن خانم ها، عفونت ‌های رفع نشده ممکن است موجب بروز عوارضی در لوله‌ های رحم و نهایتاً ناباروری گردد.

به عنوان مثال عفونت کلامیدیای درمان نشده ‌میتواند با گذشت زمان به عارضه التهاب لگن تبدیل شود که موجب انسداد لوله‌ های رحم ‌خواهد شد. تمامی این موارد می تواند احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش داده و از لقاح پیشگیری کند. سایر عوارضی که ‌می ‌تواند با افزایش سن، باروری یک زن را تحت تأثیر قرار دهد:

فیبروئید: فیبروئید در خانم های بالای ۳۰ سال شایع ‌تر بوده و موجب بروز مشکلات باروری در بعضی از زنان ‌می گردد.

آندومتریوز: این بیماری ‌می ‌تواند منجر به افزایش ضخامت لوله های رحم در اثر ایجاد بافت زخم شود. آندومتریوز می تواند با گذشت زمان و افزایش سن شدیدتر شود. آسیب لوله ‌های رحم ناشی از بیماری آندومتریوز می ‌تواند احتمال بارداری خارج از رحم را بیشتر کند.

لازم به ذکر است که اضافه ‌وزن، باردار شدن را دشوار خواهد کرد. در صورتی که دچار سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک هستید، لاغری و کاهش وزن ‌می ‌تواند به مادر شدن شما کمک شایانی کند.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.