متخصص اورولوژی

متخصص اورولوژی : اورولوژی شاخه ای از علم پزشکی می باشد که با عمل جراحی و درمان سیستم دفع ادراری زنان و مردان و نیز اورگانهای تولید مثل آقایان سروکار دارد اما اورولوژی دخالتی در دستگاه تولید مثل و ژنیتال در خانم ها ندارد. به پزشکی که در این شاخه دارای تخصص است متخصص اورولوژی یا اورولوژیست گفته می شود.

متخصص اورولوژی کلینیک اختیاریه

اورولوژیست کیست؟ یک اورولوژیست بعد از اتمام دانشکده پزشکی می بایست حداقل ۵ سال دوره رشته اورولوژی را بگذراند. پس از این ۵ سال متخصص میتواند دوره فوق تخصص را که ۱ تا ۳ سال دیگر به طول می انجامد در شاخه های گوناگون اورولوژی طی نماید.

اندام هایی که یک متخصص اورولوژی با آنها سروکار دارد عبارتند از:

  • غدد آدرنال
  • آلت تناسلی
  • کلیه ها
  • پروستات
  • حالب هاف مثانه
  • بیضه ها
  • مجاری ادرار
  • VAS و کیسه های منی
  • اپی دیدیم

سیستم دستگاه ادراری و تولید مثل و دفع ادرار ارتباط بسیار زیادی با هم دارند و ایجاد اختلال در یک سیستم در اکثر موارد می تواند سیستم دیگری را هم مختل کند. به همین علت در این شاخه پزشکی بسیاری از اختلالات دستگاه سیستم ادراری تناسلی، بیماری های تناسلی ادراری نامیده می شوند.

جراحی اورولوژی

لازم به ذکر است در این شاخه جراحی های بسیار زیادی انجام می شود. این جراحی ها عبارتند از: جراحی سرطان پروستات، ناهنجاری های مادرزادی سیستم دستگاه ادراری و سنگ کلیه. ضمناً مشکلات و بیماری هایی توسط متخصص اورولوژی با دارو و به صورت غیر جراحی رفع می شوند مثل پروستات خوش خیم و عفونتهای مجاری ادرار که چهل درصد با مصرف دارو برطرف می شوند .

عمل های جراحی بسیار زیادی در این رشته صورت می گیرند که متخصصان اورولوژی در اکثر مواقع از تکنولوژی پیشرفته در جراحی استفاده می نمایند. این عمل های جراحی می توانند به صورت باز یا بسته انجام شوند. در جراحی به صورت باز بخشی از بدن توسط تیغ جراحی باز می شود و در عمل ها به صورت بسته، جراحی با استفاده از دستگاهی به اسم لاپاروسکوپ انجام می شود که این دستگاه از طریق سوراخهای کوچک وارد بدن بیمار می شود.

جراحی باز و لاپاروسکوپی از نظر شانس موفقیت درمانی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند اما باید گفت افرادی که با لاپاروسکوپ عمل می شوند، در مقایسه با جراحی باز زودتر از بیمارستان مرخص می شوند. گاهی نیز تکنولوژی دیگری به اسم روباتیک در عمل های جراحی مورد استفاده قرار می گیرد، که این دستگاه ها می تواند دقت بسیار بالایی داشته باشند.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.