فشار خون بالا

فشار خون بالا : قلب، خون را از طریق سرخرگها به سایر قسمت های بدن می رساند. خون برای اینکه بتواند در این عروق جریان داشته باشد، به فشار مناسبی نیازمند است. باید گفت این فشار گردش خون در سرخرگ های بدن یعنی فشاری که در هر انقباض عضله قلب بر اثر برخورد خون به دیواره سرخرگ وارد می گردد، فشار خون نامیده می شود.

فشار خون بالا کلینیک اختیاریهفشار خون بالا زمانی که عروق کوچک باریک تر شده و سرخرگ های بزرگ، استحکام و قابلیت ارتجاع اولیه خود را از دست دهند، بروز می کند. قلب مانند یک پمپ با استراحت و انقباض خود، خون را درون عروق ارسال می کند. در زمان های گوناگون مرحله این پمپاژ، فشار خون در سرخرگ ها تغییر پیدا می کند. لازم به ذکر است فشارخون‌ به صورت طبیعی‌ تحت تأثیر عواملی نظیر انجام فعالیت های بدنی شدید و استرس افزایش پیدا می کند، ولی شخصی که‌ به عارضه فشارخون‌ بالا دچار می باشد، در زمان استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد نرمال خواهد بود.

اندازه گیری

در کل فشارخون در قسمت های گوناگون سیستم گردش خون تفاوت دارد اما در اندازه گیری، فشار خون به دو نوع فشارخون دیاستولی و سیستولی تقسیم بندی می شود. فشار خون سیستولی اغلب به فشار خونی که در سرخرگ‌ ها وجود دارد می گویند و فشارخون ورید، فشارخون دیاستولی نامیده می شود. رایج ترین شیوه اندازه گیری فشار خون با استفاده از فشارسنج می باشد.

فشارخون نرمال مطابق با قرارداد برای فشارخون دیاستولی پائین تراز 80 میلی ‌لیترجیوه و برای فشارخون سیستولی پائین تراز 120 میلی متر جیوه است. این بیماری اغلب در اشخاص مسن بسیار شایع می باشد. طبق آمار تقریباً 1 نفر از هر 4 نفر به فشاری خون بالا مبتلا هستند. ضمن اینکه این عارضه در میان بیماران جوان ‌تر، در آقایان شایع تر می باشد اما در سنین بالاتر در خانم ها بیشتر از آقایان مشاهده می شود.

علل بروز

تاکنون علل بروز این عارضه به طور دقیق شناخته نشده اما بعضی از عوامل، احتمال بروز فشار خون بالا را افزایش می دهند. از جمله این عوامل می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • عوامل‌ ژنتیکی‌، در صورتی که یکی از والدین و یا هر دو به فشار خون بالا مبتلا باشند، احتمال ابتلا به این عارضه در افراد بالا می رود.
  • با افزایش سن احتمال بروز این عارضه افزایش پیدا می کند.
  • اضافه وزن و چاقی
  • مصرف سیگار
  • مصرف الکل
  • برنامه غذایی‌ حاوی‌ نمک‌ فراوان یا چربی‌ اشباع‌ شده‌ و عدم مصرف سبزیجات و میوه جات
  • استرس
  • نداشتن فعالیت بدنی کافی و کم تحرکی

عوارض‌

از جمله عوارض فشار خون بالا می توان به مواردی نظیر حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نارسایی احتقانی قلب و ورم‌ ریه، مشکل بینایی و آسیب چشمی اشاره نمود.

 درمان‌

اهداف‌ درمان‌ با توجه‌ به‌ ویژگی های هر فردی مشخص می شود و امکان دارد شامل‌ عدم مصرف نمک، استفاده از داروهای‌ ضد فشار خون‌ تحت نظر پزشک، کاهش وزن‌، کنترل فشار خون‌ ‌ به صورت روزانه‌، ترک‌ دخانیات‌، ورزش کردن، تغییر سبک زندگی‌ برای‌ کنترل و رفع استرس و… باشند.

 

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.