عوارض استرس

عوارض استرس : معمولاً همه ما در طول زندگی خود به نوعی دچار استرس شده ایم اما استرس به طور مداوم و مزمن بر کیفیت زندگی فرد اثرات سوئی میگذارد و در زندگی روزانه اختلال ایجاد میکند. لازم به ذکر است که استرس اثرات مخربی بر سلامت جسمی شخص خواهد داشت.

عوارض استرس کلینیک اختیاریهاز جمله عوارض استرس می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

اثرات استرس بر بدن

استرس بخشی طبیعی از زندگی روزانه است. به عنوان مثال استرس در مصاحبه های کاری و حضور در یک جمع تازه کاملاً طبیعی میباشد. استرس موجب افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب خواهد شد. افزایش ضربان قلب درواقع برای خونرسانی بیشتر به مغز به منظور تفکر بهتر می باشد. در حقیقت این پاسخ فیزیکی بدن جهت آماده سازی شخص برای مقابله با یک موقعیت سخت صورت می گیرد.

در صورتی که استرس شدید باشد، حالت تهوع و احساس سبکی سر علائمی شایع هستند. باید گفت احساس اضطراب و استرس شدید به طور مداوم و در طولانی مدت اثرات منفی بر سلامت روانی و جسمی شخص خواهد داشت.

عوارض استرس بر سیستم قلبی عروقی

استرس می تواند موجب افزایش ناگهانی ضربان قلب و ایجاد درد در قفسه سینه شود. لذا ممکن است فرد بیشتر در معرض فشار خون بالا و مشکلات قلبی قرار گیرد. چنانچه فرد دچار بیماری های قلبی باشد بیشتر در خطر بیماری های کرونری و قلبی قرار میگیرد.

اثرات استرس بر سیستم عصبی مرکزی

استرس و حملات مداوم پانیک  در دراز مدت موجب آزادسازی هورمون استرس از مغز می شوند. این امر میتواند موجب افسردگی، سر درد و سرگیجه شود. زمانی که شخص دچار اضطراب و استرس شود، سیستم عصبی وی مواد شیمیایی و هورمون های زیادی نظیر کورتیزول و آدرنالین آزاد میکند. وجود این هورمون ها در دراز مدت با عوارض ناخوشایندی همراه است به عنوان مثال کورتیزول منجر به افزایش وزن میشود.

اثرات استرس بر سیستم ایمنی بدن

استرس میتواند منجر به ترشح مقدار زیادی هورمون آدرنالین در بدن گردد. لذا سرعت تنفس شخص افزایش یافته و ضربان قلب وی بیش تر از حد طبیعی میشود تا مغز بتواند اکسیژن بیشتری دریافت نماید. در این وضعیت برخی اوقات سیستم ایمنی هم تا حدی قوی تر عمل میکند. اگر استرس طولانی مدت و بیش از حد باشد ممکن است سیستم ایمنی عملکرد صحیح خود را از دست بدهد.

عوارض استرس بر سیستم گوارشی

استرس با علائمی مثل حالت تهوع، دل درد، اسهال و سایر مشکلات سیستم گوارشی همراه است. کاهش اشتها نیز یکی دیگر از نشانه های بروز استرس است.

باید بدانید که استرس به طور مستقیم بر بدن شما تأثیرگذار است و در دراز مدت مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد. از دیگر عوارض ناگوار استرس میتوان به مواردی نظیر گرفتگی ماهیچه ها، فراموشی، سردرد، انزوا طلبی و افسردگی اشاره نمود.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.