علم روانشناسی

علم روانشناسی : روانشناسی علم مطالعه ذهن و رفتار انسان می باشد. مباحثی مثل مهارت های ارتباطی، زبان بدن، مهارت های ابراز وجود، مهارت اعتماد به نفس و بسیاری از این موارد جزو چهارچوب اصلی مورد بحث در علم روانشناسی می باشند.

علم روانشناسی کلینیک اختیاریهیکی از بهترین راهکارها در روانشناسی، تسلط به زبان بدن یا Body language  می باشد. یعنی از رفتار و حرکات شخص می توان پی برد در ذهنش چه می گذرد. ضمناً تسلط به مهارتهای ارتباطی در جلب نظرات مثبت نسبت به خود بسیار اثرگذار است. طرز نشستن، نحوه برخورد، نحوه پوشیدن لباس، نوع نگاه ها، نحوه صحبت کردن و موارد دیگر در جلب نظر دیگران نقش اساسی دارند.

اثرات روانشناسی در زندگی افراد: همه افراد در پی داشتن یک زندگی بهتر با ایده آل های خود هستند. رضایت از زندگی و خوشبختی، شادی، سلامت روحی و روانی، موفقیت، جایگاه اجتماعی مناسب، ثروت و … از جمله مواردی هستند که بسیاری از افراد در زندگی خود برای رسیدن به آنها تلاش می کنند. علم روانشناسی مؤثرترین ابزار جهت رسیدن به هدفهای تعیین شده می باشد.

ویژگی های روانشناس خوب

روانشناسی نیز مانند بسیاری از رشته های دانشگاهی دیگر به صورت آکادمیک آموخته می شود. یک روانشناس خوب قادر است مباحث تئوری را به عمل و کاربرد تبدیل نماید. روانشناس به خوبی می داند که تیپ های شخصیتی بسیار زیادی وجود دارند و می بایست در زمان برقراری ارتباط، رفتاری متناسب با همان تیپ شخصیتی بکار گرفته شود. روانشناس با تکیه بر علم، مهارت و تجربه خود می تواند با اشخاص مختلف ارتباط برقرار کرده و تا حد مورد نیاز آنان را بشناسد. بدین ترتیب بر اساس همین اطلاعاتی که از شناخت فرد به دست می آید میتوان راهکار مناسبی را جهت مشاوره، روانکاوی و بهبود وضعیت مراجعه کنندگان اتخاد نمود.

رفع مشکلات روحی و روانی

روانشناس می بایست امین و رازدار بیماران خود باشد. بیان این مسئله به مراجعه کنندگان موجب می گردد آنها به روانشناس خود اعتماد کنند و اطلاعات کاملی در خصوص خود و مشکلاتی که برایشان پیش آمده ارائه نمایند. این اطلاعات همراه با بررسی های تخصصی که شاید خود مراجعه کننده نیز از آن ها بی اطلاع باشد به روانشناس کمک شایانی می کند که مشکل اصلی را ریشه یابی کند. آنگاه فرد باید بپذیرد این مشکل را دارد و خودش نیز جهت رفع آن همکاری کند. شایان ذکر است که روش های درمان برای تمامی افراد یکسان نمی باشد و موارد بسیار زیادی در تعیین روش درمان دخیل هستند.

 

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.