علائم ابتلا به ویرس جدید کرونا

علائم ابتلا به ویرس جدید کرونا : سرفه، تب، مشکلات تنفسی حاد و تنگی نفس از جمله مهمترین علائم این عارضه به شمار می آید. امکان دارد پیش از ظهور نشانه‌ های اصلی، بیمار چند روزی سرفه ‌های بی علت دلیل داشته باشد. در موارد حاد، مشکلات گوارشی نیز بروز کرده و بیمار دچار اسهال می شود. باید گفت از افراد مبتلا به ویروس جدید کرونا ووهان چین، نارسایی‌های کلیوی و اختلالات انعقادی نیز گزارش شده است.

علائم ابتلا به ویرس جدید کرونا کلینیک اختیاریهعلائم اصلی این عارضه بسیار شبیه به سرماخوردگی هستند، بدین جهت فرد در ابتدا قادر به تشخیص دقیق نوع بیماری خود نخواهد بود. لازم به ذکر است که منشا یا ریشه بیماری از طریق نمونه برداری از خون، نمونه ‌برداری از مخاط گلو و بینی و یا سایر انواع آزمایش، مشخص می شود. در حالت خوشبینانه و معمول، انتظار می ‌رود علائم پس از طی چند روز رفع شوند، ولیکن چنانچه ویروس کرونا به دستگاه تنفسی تحتانی (ریه و نای) انتقال یابد، به خصوص در افراد مسن، مشکلات قلبی ایجاد کرده و در اشخاص دارای سیستم ایمنی ضعیف، منجر به ذات‌الریه می گردد.

درمان

متأسفانه هنوز هیچ روش درمان قطعی و واکسنی برای ویروس کرونا وجود ندارد، دقیقاً همانطور که برای درمان سرماخوردگی نیز نمی‌ توان راهکار و واکسن مشخصی تعیین نمود.

در کشور چین جهت کمک به بیماران به منظور مقابله با کرونا، به طور مستمر به آنان آب ‌رسانی شده و به بیمارانی که دچار نفس‌ تنگی می شوند، اکسیژن ‌رسانی نیز صورت می پذیرد.

نخست لازم است به فکر پیشگیری بود، چراکه تاکنون درمان قطعی تعیین نشده است. باید گفت همان اعمالی که برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی انجام می دادید، این مرتبه نیز ادامه دهید.

دستان خود را به طور مرتب (مخصوصاً پیش از غذا خوردن) با آب و صابون شستشو دهید. به هیچ وجه انگشتان خود را به چشم، دهان یا بینی خود نمالید. چنانچه فردی یکی از علائم ذکر شده در فوق را داشت و در کل شبیه به فردی سرماخورده به نظر آمد، از وی دور شوید.

ماسکهای عادی، یکبار مصرف بوده، یعنی بعد از برداشتن آنها از روی صورت می بایست آنها را دور انداخت و از ماسک جدیدی استفاده نمود. اصول استفاده از ماسک را بیاموزید و آنرا روی صورت خود چفت کنید به گونه ای که از بالا بینی را به طور کامل بپوشاند و از پایین نیز تا زیر چانه امتداد یابد.

شایان ذکر است که وب سایت سازمان بهداشت جهانی در انگلستان موارد ذیل را به عنوان مناسب ترین روشهای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ های ویروسی خانواده کرونا و سرماخوردگی اعلام نموده است:

  • پیروی از سبک زندگی سالم؛ این مورد رفتارهای زیادی نظیر عدم برقراری روابط جنسی پرخطر و محافظت نشده را شامل می گردد.
  • شستشوی مرتب دستها با آب گرم و صابون، به گونه ای که 20 ثانیه طول بکشد. در حین شستشوی دستها می بایست قسمتهایی از مچ را نیز بشویید و نباید فقط به شستن کف دست اکتفا کنید.
  • عدم لمس دهان، بینی و چشم تا جایی که ممکن است.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.