شستشوی گوش

یکی از شیوه های رایج جهت از بین بردن موم یا جرم گوش و سایر مواد خارجی، شستشوی گوش می باشد. گوش افراد به طور طبیعی جرم تولید می کند که به غیر از نرم نگه داشتن و چرب کردن گوش از ورود و رشد باکتری ها (یا هر نوع مواد مضر) در این عضو از بدن پیشگیری می نماید.

شستشوی گوش کلینیک اختیاریه

جرم (واکس) گوش ماده چرب و زرد رنگی است که حالتی چسبنده دارد. این موم با خصوصیت اسیدیته از رشد قارچ و باکتری جلوگیری می کند. جرم گوش به صورت خود به ‌خود و طبیعی به طرف بیرون گوش حرکت کرده و از مجرای گوش خارج می گردد؛ لذا به دستکاری برای خارج کردن آن از گوش نیازی نیست.

شایان ذکر است، گوش روی روند تولید این موم کنترل کاملی دارد؛ بدین جهت که ترشح و تولید بیش از حد این ماده‌ی چسبنده ممکن است موجب انسداد موقتی گوش شود. حال آنکه اجتماع بیش از اندازه موم در گوش باعث کاهش شنوایی، گوش ‌درد و سوت کشیدن گوش خواهد شد. در این صورت بیمار می بایست برای شستشوی گوش و اقدامات لازم نزد پزشک مراجعه نماید. ضمناً بد نیست بدانید که فقدان جرم گوش امکان دارد به خارش و خشکی گوش منجر شود.

 

آیا استفاده از وسایلی مانند گوش پاک کن لازم است؟

شاید یکی از همیشگی ترین وسایل بهداشتی که در منزل تمامی افراد وجود دارد همین گوش پاک کن باشد که به محض خروج از حمام نسبت به استفاده از آن اقدامی می شود و عده ای تصور می کنند استفاده از آن بسیار لازم است.

تقریباً تمام پزشکان استفاده از گوش پاک کن را در حالت عادی بدن رد کرده و توصیه می کنند که هیچ نیازی به استفاده از آن نیست. حتی اگر داخل گوش خیس شد می توان خشک کردن گوش را همراه با باد ملایم سشوار انجام داد.

این موضوع به دلیل احتمال خطرات فراوانی توصیه می شود، خطراتی مانند:

  • آسیب دائمی به پرده گوش
  • آسیب جزئی به پرده گوش
  • ماندن سر نرم گوش پاک کن در داخل گوش
  • ایجاد زخم و تشکیل بهترین زمینه برای انواع عفونت در داخل گوش

حتی اگر احساس می کنید که ترشحات گوش شما بسیار زیاد است بهترین راه، مراجعه به پزشک و دریافت مشاوره و درمان این عارضه می باشد که ممکن است در طی مراحل مختلف نیاز به شستشوی گوش نیز داشته باشید.

شستشوی گوش مورد تایید پزشکان است

برخی از شیوه ها در دنیای پزشکی قبلاً انجام می شده که در عصر حاضر، نسبت به تاثیر آنها اظهار تردید شده و حتی برخی را بسیار مضر و اشتباه می دانند. اما در مورد شستن گوش با محلول مورد تایید پزشکان، این شیوه در تمامی نقاط کاملاً مورد تایید است و برای استفاده از آن نیز جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

هدف از شست‌وشوی گوش

پرده‌ و مجرای گوش بسیار حساس می باشند. ترشح و تولید جرم زیاد در گوش امکان دارد موجب صدمه دیدن ساختار این عضو شود و نهایتاً روی شنوایی افراد اثرات سوئی بگذارد. به همین جهت، خارج کردن واکس اضافه از طریق شستشوی گوش یکی از کم‌خطرترین و ایمن‌ترین شیوه های پزشکی می باشد که احتمال آسیب دیدن این عضو در آن بسیار پایین است.

برخی اوقات امکان دارد جسم خارجی نظیر حشره، مواد غذایی، سنگریزه یا آشغال درون گوش راه پیدا کرده و در همان جا بمانند. در این موارد، لازم است سریعاً این اجسام قبل از اینکه به عمق گوش برسند از گوش خارج شوند تا به پرده گوش صدمه ای وارد نکنند. در چنین مواقعی شستشوی گوش توصیه می شود. شستشوی گوش می بایست در مطب و توسط پزشک متخصص انجام شود تا کوچکترین خطری برای شنوایی افراد به دنبال نداشته باشد.

نحوه انجام شست و شوی گوش

پزشک قبل از شستشوی گوش داخل گوش بیمار را به طور دقیق معاینه می ‌کند تا اطمینان یابد که جرم گوش ناشی از تولید بیش از اندازه این ماده است و به دلیل ورود اجسام خارجی نبوده است. بعد از معاینه، پزشک به وسیله اتوسکوپ (گوش‌بین) وارد گوش می‌شود. این ابزار درون گوش نور انداخته و مانند ذره ‌بین اجسام را بزرگتر نشان می دهد.

بعضی از پزشکان با استفاده از ساکشن به شستشوی گوش می‌پردازند. بدین شکل که بیمار مدت 3 الی 4 روز به طور مرتب از قطره «گلیسیرین فنیکه» جهت چرب شدن گوش استفاده می کند تا جرم‌ها حالت نرمی پیدا کنند و خروجشان راحت تر صورت گیرد. آنگاه پزشک جرم نرم‌شده را از طریق دستگاه ساکشن از گوش تخلیه می‌کند. فشار این دستگاه استاندارد می باشد و به گوش صدمه ای نمی‌رساند.

بعضی دیگر از متخصصان گوش نیز به وسیله‌ سرنگ ‌مانندی، سرم نمکی یا آب استریل را وارد گوش کرده تا فشار این آب موجب تخلیه جرم‌های اضافه شود. این عمل درد زیادی به همراه ندارد ولی مطمئناً به دلیل خروج جرم اضافه از گوش احساس ناراحتی خواهید داشت. شایان ذکر است این شیوه در ۱۰ الی ۱۵ درصد از افراد انجام می‌شود و معمولاً در بیمارانی صورت می‌گیرد که به خوبی قطره گلیسیرین را مصرف نکرده و جرم گوش آنها چرب نشده و سفت مانده است و امکان تخلیه از طریق ساکشن وجود نداشته باشد.

توصیه‌های مراقبتی

دقت کنید که جرم گوش به تمیز کردن نیازی ندارد و وجود آن در گوش لازم است. تنها در صورتی که میزان آن غیرطبیعی شد می بایست نزد پزشک مراجعه نمایید تا آن را خارج کند. تخلیه هر گونه جرم مایع از گوش حاکی از عفونی شدن آن می باشد و می بایست هر چه سریع تر نزد پزشک رجوع نمایید. این امر به جرم گوش ارتباطی ندارد.

چنانچه زیاد شنا می‌کنید بعد از شنا و حمام می بایست به وسیله سشوار گوشتان را خشک کنید. توصیه می شود جهت تمیز کردن موم گوش از گوش پاک‌کن استفاده نکنید؛ چرا که موجب عفونت گوش و انسداد بیشتر می‌شود. ماهانه 1 الی 2 قطره محلول گلیسیرین در گوش بریزید تا از تجمع جرم‌ها پیشگیری نمایید.

 

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.