سیستم ایمنی بدن

در این مقاله به بحث پیرامون سیستم ایمنی بدن پرداخته می شود. سیستم ایمنی شبکه ای از سلول ها و اندام هایی می باشد که با همکاری یکدیگر از شما در برابر بیماری ها و عوارض حفاظت می کنند.

سیستم ایمنی بدن کلینیک اختیاریهباید گفت سیستم ایمنی از نفوذ پروتئین های خارجی به بدن شما جلوگیری می کند. چنانچه تحت شرایطی تعداد محدودی از آنها وارد بدن شوند، شما همچنان ایمن هستید، بدین جهت که با داشتن سیستم قدرتمند ” جستجوگر و نابودگر”، بدن تعداد بیشتری از سلول های ایمنی را به کار می برد تا این عوامل بیماری زای بیگانه را پیدا کند و از بین ببرد.

سیستم ایمنی چگونه از بروز بیماری جلوگیری می کند؟

بدن انسان دارای توان ذاتی در ساخت پادتن هایی می باشد که سلول های غیر عادی و خارجی را نابود می کنند. این پادتن ها نه تنها با عوامل بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مبارزه می کنند، بلکه نقش بسیار مهمی در محافظت شما در مقابل بیماری های خطرناکی نظیر سرطان و اختلالات قلبی دارند.

ضمن اینکه، سیستم محافظتی دیگری در کنار پادتن ها در بدن انسان وجود دارد، این سیستم از سلولهایی تشکیل شده است که به طور غیرمستقیم از بدن در مقابل بیماری ها حفاظت می نماید.

سلول های سیستم ایمنی بدن ” کمک کننده” و “از بین برنده” می باشند، ضمناً آن ها به بدن کمک می کنند تا تاریخچه ای برای مقابله علیه اختلالات و بیماری ها ذخیره کند.

زمانی که بدن با عامل بیماری زای خارجی به طور مجدد مواجه شود، بلافاصله از حافظه، مبارزه قبلی با بیماری را به خاطر آورده و استراتژی موفق پیشین را این مرتبه سریعاً پیش از انتشار بیماری به کار می برد.

این  مکانیسم مشابه فرایند واکسینه کردن علیه بیماری هایی نظیر هپاتیت، آبله مرغان و سرخک می باشد. زمانی که شما واکسن سرخک یا آنفولانزا را دریافت می کنید، به مقدار معین و بی خطری، عامل بیماری را دریافت می کنید، بنابراین سیستم ایمنی بدن یاد می گیرد در صورت ابتلای واقعی به بیماری، چگونه پادتن تولید نماید تا با عامل بیماری زا مقابله و از بدن حفاظت کند.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.