سندرم تخمدان پلی کیستیک

یکی از شایع ترین اختلال هورمونی در میان خانم ها، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)  می باشد. طبق آمار این عارضه حدوداً در 10% از خانم ها در سنین باروری بروز می کند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک کلینیک اختیاریه

مهم ترین نشانه این بیماری وجود تخمدان های بزرگ حاوی تعداد بسیار زیادی کیست کوچک است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار می گیرد. در سندرم تخمدان پلی کیستیک میزان هورمون هاي زنانه دچار عدم تعادل می شود و موجب افزايش هورمون انسولین و هورمون هاي مردانه (آندروژن ها) می گردد. همین امر باعث بروز نشانه ها و علائمی مانند رشد موهای زائد، بی نظمی های قاعدگی، اضافه وزن و ایجاد آکنه خواهد شد.

علل بروز

بخش هایی در تخمدان ها به اسم فوليکول وجود دارد که تخمک ها داخل این فوليکول ها قرار دارند. طی یک سیکل قاعدگی فوليکول می ترکد و تخمک به بلوغ رسیده از آن آزاد مي شود. برای بارور شدن (لقاح) تخمکی که آزاد می شود در لوله های تخمک حرکت می کند. در زنانی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند فوليکول های نارسيده به هم پیوسته و توده های بزرگتری (کيست) ایجاد می کنند. از طرف دیگر تخمک های بلوغ یافته موجود در فوليکول ها نمی توانند از فوليکول آزاد شوند. آزاد نشدن تخمک منجر به ناباروری خواهد شد.

علائم

  • اضافه وزن یا چاقی
  • ناباروری
  • بی نظمی و کاهش سیکل های قاعدگی
  • کچلی یا کم پشت شدن موهای سر با الگوی مردانه
  • رشد موهای زاید (هيرسوتيسم) در سینه، صورت و شکم
  • ایجاد آکنه (جوش صورت)، شوره ی سر يا پوست چرب

روش های درمان

باید گفت در حال حاضر درمان قطعی برای رفع سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، ولیکن می توان با توجه به شدت و علائم این عارضه، بسياری از مشکلات ناشی از آن را کنترل کرد.

ایجاد تغيير در سبک زندگی: کاهش وزن در اشخاصی که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند می تواند بسياری از عوارض مربوط به سندرم تخمدان پلی کیستیک نظیر مقاومت به انسولین را کاهش دهد.

دارو درمانی: امکان دارد یک سری از داروها نظیر کلومیفن، لتروزول، متفورمین، گنادوتروپین و … به منظور کاهش و کنترل عوارض و پیامدهای اين عارضه تجویز شوند. از جمله رایج ترین داروهایی که جهت تنظیم سیکل ماهیانه تجویز می شوند، قرص های ضدبارداری هستند.

عمل جراحی: به عنوان یکی از روش های درمان می تواند مفید باشد.

درمان ناباروری از طریق لقاح خارج از رحم یاIVF: لقاح خارج از رحم یک شیوه درمان ناباروری محسوب می گردد که در آن تخمک‌ها و اسپرم در آزمایشگاه با هم ترکیب شده، آنگاه رویان یا رویان‌های حاصل از این روش را داخل رحم انتقال می دهند.

 

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.