زمان تخمک گذاری

زمان تخمک گذاری : تخمک گذاری مرحله ای از سیکل قاعدگی می باشد که در طی آن از تخمدان یک تخمک بالغ آزاد شده و منتظر بارور شدن خواهد ماند. هر دختری که متولد می شود، دارای میلیونها تخمک نابالغ می باشد که منتظر آزاد شدن است که بعد از رسیدن به دوره بلوغ هر ماه یک تخمک آزاد می شود.

زمان تخمک گذاری کلینیک اختیاریهدر طی مرحله تخمک گذاری، از لوله رحم یا فالوپ یک تخمک فرو افتاده و منتظر بارور شدن با اسپرم میماند. در اکثر خانم های سالم، تخمک گذاری ماهی یک مرتبه اتفاق می افتد که چند هفته بعد از آغاز عادت ماهانه روی می دهد.

بیشتر بخوانید: زنان و زایمان در کلینیک اختیاریه

تعیین روز و زمان تخمک گذاری پس از قاعدگی

در صورتی که دوره قاعدگی شما 28 روزه باشد، اغلب تخمک گذاری حدود چهارده روز پیش از شروع پریود بعدی روی میدهد. معمولاً تخمک گذاری در اکثر خانم ها بین روز یازدهم تا بیست و یکم سیکل قاعدگی اتفاق می افتد. روز اول شروع پریود قبلی، نخستین روز چرخه قاعدگی می باشد. تخمک گذاری همواره در یک روز ثابت از ماه روی نمیدهد و امکان دارد با زمان مورد انتظار یک یا چند روز تفاوت داشته باشد.

به بخشی از سیکل قاعدگی که حول و حوش دوره تخمک گذاری است، پنجره باروری گفته می شود چرا که در این زمان احتمال باردار شدن خانم ها بسیار بالاست. به عنوان مثال، اگر شخصی در روز چهاردهم تخمک گذاری کند، میتواند در همان روز یا با گذشت بیست و چهار ساعت بعد حامله شود.

با این وجود، پنجره باروری چند روز پیش از تخمک گذاری باز می شود چرا که اسپرم تا پنج روز میتواند زنده بماند. در نتیجه، حتی اگر زنی در روز چهاردهم یا پانزدهم رابطه جنسی برقرار نکند، ولی در روزهای نهم تا سیزدهم رابطه جنسی بدون محافظت داشته باشد باز هم امکان دارد باردار شود چرا که اسپرم به مدت 5 روز زنده است.

احتمال بارداری در روز پانزدهم سیکل قاعدگی به حداکثر می رسد و تا روز بیست و پنجم به صفر میرسد.

لازم به ذکر است که این موارد، نکات کلی هستند و تخمک گذاری برای هر شخصی متفاوت می باشد ضمن اینکه سیکل قاعدگی هر فردی با فرد دیگر تفاوت دارد.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.