اثرات آفتاب بر روی پوست

اثرات آفتاب بر روی پوست بسیار متنوع و گوناگون است به همین دلیل پزشکان متعدد در شاخه های مختلف در حال تحقیق در این زمینه هستند. یکی از اولین تاثیرات آفتاب بر روی پوست، آفتاب سوختگی ست که تقریباً همه از آن اطلاع دارند اما بسیاری افراد، برخی از تاثیرات مهم اشعه آفتاب را با دیگر عوامل اشتباه می گیرند.

اثرات آفتاب بر روی پوست

چروک های گوشه چشم یکی از مسائلی ست که بسیاری از خانم ها را آزار داده و هزینه های فراوانی برای محو آن انجام می دهند. عده ای به اشتباه تصور می کنند این چروکها فقط به دلیل خندیدن و جمع شدن چشم هاست. عده ای دیگر بر این باورند به دلیل بالا رفتن سن، چنین چروک ها و خط هایی ایجاد می شود اما کمتر کسی ست که نسبت به اثرات آفتاب بر روی پوست و ایجاد این چروک ها دقت کند. نور آفتاب یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد چروک های چشم است که در کنار سایر عوامل، دست به دست داده و بروز آن سریعتر خواهد بود.

هر چه در زیر نور آفتاب بیشتر قدم بزنید، بیشتر دراز بکشید و وقت خود را بیشتر سپری کنید باید منتظر تاثیرات مخرب نور آفتاب بر پوستتان باشید. البته اثرات آفتاب بر روی پوست می تواند مثبت نیز باشد به شرطی که به اندازه بوده و از برخی کرم های ضد آفتاب نیز استفاده کیند.

گزینه بسیار مهم دیگر که باز هم از اثرات آفتاب بر روی پوست است و شاید عده ای از مردم نسبت به دلایل ایجاد آن، توجه کمی به آفتاب داشته باشند لک های پوستی ست. اکثراً تصور می کنند که این لک ها به دلیل استفاده زیاد از لوازم آرایش، تغذیه نادرست و مواردی از این قبیل است اما کمتر کسی به تاثیر باورنکردنی و زیادِ خوشید در ایجاد این لک ها توجه می کند.

و اما یکی از مهمترین اثرات آفتاب بر روی پوست در کنار موارد قبلی، پیری زودرس پوست است. درست است که نور خورشید برای پوست و جذب ویتامین D بسیار مناسب است اما این مفید بودن باید به اندازه و درست باشد. نور بیش از اندازه آفتاب می تواند سبب تخریب لایه های پوست، از دست رفتن فوری و بیش از حد آب پوست و نهایتاً آسیب بسیار سخت به آن شده که نتیجه ای جز پیری زودرس پوست نخواهد داشت.

Photoaging یا پیری پوست ناشی از آفتاب می تواند تا حدود 90 درصد عامل پیری زودرس باشد.

و نکته آخر اینکه، حتماً از اشعه فرابنفش زیاد شنیده اید، این همان عامل اصلی تخریب پوست و ضربه مهلک به آن است. این اشعه خطرناک می تواند به DNA پوست آسیب رسانده و سبب تخریب سلول های لایه درم پوست شود.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.