کلیه سنگ ساز

کلیه سنگ ساز به کلیه هایی گفته می شود که در آن سابقه ایجاد سنگ کلیه برای دفعات مکرر وجود داشته باشد. کلیه ها دو عضو بسیار مهم و حیاتی برای ادامه زندگی هستند و هر گونه اختلال در عملکرد آنها می تواند کل فعالیت های بدن را مختل نماید.

 

کلیه سنگ ساز

کلیه وظیفه تصفیه خون از سموم و دفعیات مختلف را بر عهده دارد. این مواد زائد توسط کلیه ها دریافت و از طریق ادرار دفع می شوند اما گاهی مواد زائد دریافتی از خون به درستی از طریق ادرار دفع نخواهد شد که دلایل مختلفی دارد.

علت تجمع مواد زائد در کلیه سنگ ساز

کلیه ها وظیفه دفع مواد معدنی مختلف و نمک از بدن را بر عهده دارند. پس از تصفیه مواد زائد خون در کلیه، این مواد بایستی در ادرار به صورت محلول دفع شوند اما گاهی این وظیفه به درستی انجام نمی شود که علت آن نیز می تواند غلیظ شدن بیش از حد ادرار باشد. با غلیظ شدن ادرار، مواد محلول در آن به جای اینکه دفع شوند به یکدیگر چسبیده و ایجاد بلورهای متعدد می کنند.
این بلورها به مرور به یکدیگر چسبیده و تبدیل به سنگ کلیه می شوند. سنگ کلیه لزوماً نباید ابعاد خیلی بزرگی داشته باشد بلکه از ابعادی در حدود یک دانه شن ریز تا ابعادی در حدود یک توپ پینگ پنگ را شامل می شود. در چنین شرایطی فرد دچار علائم مختلف در کارکرد کلیه می شود.

علائم کلیه سنگ ساز

کلیه های سنگ ساز با توجه به اختلال کارکرد و تجربه های قبلی در ایجاد سنگ، می توانند علائم مختلفی را بروز نمایند از جمله:
– سختی در دفع ادرار
– درد در کلیه ها
سوزش و درد در حین دفع ادرار
– بود بد و کدر بودن ادرار
– ایجاد حالت تهوع و استفراغ
– احساس کم و زیاد شدن درد به صورت متناوب
– تکرر ادرار
– گاهی درد سنگ کلیه حتی به زیر شکم و ناحیه ای مانند کشاله ران نیز منتشر خواهد شد.
– درد در مثانه
– گاهی ممکن است سنگ کلیه در کلیه سنگ ساز ایجاد عفونت کند که علائم آن، تب و لرز خواهد بود
– درد در حالب (لوله بین کلیه و مثانه)
– عدم دفع ادرار (در مواقع سخت که سنگ، مجاری ادراری را مسدود می کند)
این علائم می توانند در شرایط گوناگونی بروز کنند و فرد بیمار را دچار دردهایی گاه ناگهانی و گاه آرام اما ادامه دار نمایند.

انواع سنگ کلیه

کلیه سنگ ساز به دلیل اختلالات موجود در عملکرد دائماً تولید سنگ کرده و سبب اختلال در عملکرد کلیه ها می شود. با شناخت انواع سنگ کلیه بهتر می توان این عارضه را شناخت.

به صورت کلی می توان سنگ کلیه را به 4 نوع تقسیم کرد:

  • سنگ های کلسیمی: اگزالات نوعی ماده طبیعی ست که هم در میوه ها و سبزیجات وجود دارد و خم در انواع شکلات و مغزهای مختلف یافت می شود. علاوه بر این موارد، کبد نیز به صورت طبیعی این ماده را در طول شبانه روز تولید می کند به همین دلیل بیشتر سنگ های کلیه در کلیه سنگ ساز از نوع سنگ های کلسیمی هستند.
  • سنگ های اسید اوریکی: این نوع سنگ ها زمانی ایجاد می شوند که فرد در طول شبانه روز مقدار کمی آب بنوشد یا بنا به دلایل مختلف آب زیادی از دست بدهد.
  • سنگ های استروویت: این نوع سنگ ها معمولاً بر اثر عفونت در مجاری ادراری ایجاد می شوند و سرعت رشد بالایی دارند ، علائم آنها نیز بسیار کم است.
  • سنگ های سیستین: افرادی که سابقه ابتلا به نوعی بیماری خاص دارند بهترین گزینه برای ابتلا به این نوع سنگ کلیه هستند که به دلیل ترشح نوعی آمینو اسید به نام سیستینوریا ایجاد می شود.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

 

متخصص اورولوژیمقالات

اورولوژیپروستاتکلیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *