پیرچشمی

پیرچشمی : با گذشت زمان و افزایش سن، عدسی چشم سفت می شود، قابلیت تطابق پذیری و قدرت انعطاف آن کاهش می یابد، شخص در دیدن اجسام نزدیک دچار مشکل می شود و اجسام را غیر واضح و به صورت تار می‌بیند؛ این عارضه را پیر چشمی می نامند. معمولاً پیر چشمی در سن 40 سالگی بروز می کند و یکی از شایع‌ ترین اختلالات چشمی به شمار می آید.

پیرچشمی کلینیک اختیاریه

عدسی در حالت طبیعی با تغییر انحنا و قدرت تطابق پذیری خود، موجب می گردد که اجسام را در فاصله نزدیک به خوبی ببینیم ولیکن فردی که به پیرچشمی مبتلاست برای اینکه اجسام را در فاصله نزدیک ببیند به عینک نیاز دارد و بدون عینک در امور بسیاری از قبیل مطالعه کم توان خواهد بود. افرادی که دچار دوربینی، عیوب انکساری، آستیگماتیسم و نزدیک بینی هستند، اغلب به پیر چشمی مبتلا می شوند.

لازم به ذکر است پیر چشمی در کسانی که قبلاً دچار نزدیک بینی شده اند شدت کمتری دارد؛ چرا که نزدیک بینی تا حدودی پیر چشمی  را خنثی می کند .اغلب اشخاص دوربین سریع تر به پیرچشمی مبتلا می شوند. سخت شدن پوسته عدسی و کاهش قدرت عضلات جسم مژگانی از جمله مهم ترین علت علمی می باشد که برای پیر چشمی تعریف شده است. این دو عامل موجب ناتوانی در انعطاف پذیری و تطابق طبیعی چشم می شوند.

علائم

  • احساس سرگیجه در زمان مطالعه
  • احساس سردرد وخستگی چشم در زمان انجام فعالیت هایی که نیازمند دید نزدیک هستند مثل خیاطی، مطالعه و یا کار با کامپیوتر.
  • عدم توانایی شخص در مطالعه روزنامه و موبایل از فاصله نزدیک
  • نیاز به نور مستقیم در زمان مطالعه

اغلب دو بینی و پیر چشمی نشانه ها و علائم یکسانی دارند. دلیل دو بینی کوچک بودن کره چشم یا انحنانی قرنیه می باشد ولیکن عامل پیر چشمی کاهش انعطاف پذیری عدسی و سفت شدن آن است .ضمن اینکه دو بینی در بدو تولد، در نوزاد مشاهده می شود ولی پیرچشمی اغلب بعد از 40 سالگی بروز می کند .

روش های درمان

عینک

چشم پزشکان همواره بر این باورند بهترین روش جهت بهبود بینایی برای مبتلایان به پیرچشمی استفاده از عینک است .معمولاً نمره عینک هر چند سال یک مرتبه بین 25/0 الی 5/0 افزایش پیدا می کند؛ بنابراین طبق دستور چشم پزشک انجام معاینات چشم پزشکی، ضروری است.

لنز های تماسی

در صورتی که بیمار به جای عینک خواهان استفاده از لنزهای تماسی باشد انواع بسیار متنوعی از آن لنزها برای بیماران تجویز خواهد شد.

جراحی و لیزر

انواع گوناگونی از شیوه های جراحی و لیزر برای اصلاح بینایی افراد مبتلا به پیرچشمی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.