ویروس جدید کرونا

ویروس جدید کرونا : در این مقاله اطلاعاتی در خصوص ویروس جدید کرونا در اختیارتان قرار داده می شود. ویروس کرونا نوعی ویروس است که موجب عفونت در دستگاه‌ های تنفسی فوقانی (سینوس‌ها، بینی و گلو) می شود. باید گفت اکثر ویروس‌ های کرونا خطرناک نیستند، ولیکن بعضی از انواع آن واقعاً جدی و تهدید کننده هستند. به ‌تازگی، نوع جدیدی از این ویروس در حال شیوع است.

ویروس جدید کرونا کلینیک اختیاریهلازم به ذکر است که این ویروس نخستین بار در دههٔ ۱۹۶۰ شناسایی شد، ولیکن تاکنون مشخص نشده که همان بار اول از کجا نشأت گرفته بود. به جهت اینکه این ویروس ‌ها تاجی ‌شکل هستند، به عنوان کرونا شناخته می شوند. برخی اوقات ویروس کرونا می ‌تواند بین حیوان و انسان مشترک باشد.

طریقه سرایت و انتشار اکثر ویروس های کرونا مشابه ویروس‌ های عامل سرماخوردگی می باشد، یعنی از طریق افراد آلوده به سایر افراد سرایت می کند؛ به این ترتیب که با عطسه  یا سرفه در هوا منتشر می شود و از طریق روبوسی، دست دادن، لمس صورت و سر شخص مبتلا و لمس اشیایی مثل دستگیره دری که افراد مبتلا به آن ها دست زده‌اند، به سایرین نیز منتقل می شود.

تقریباً هر شخص در طول زندگی خود حداقل یک بار (به خصوص در دوره خردسالی) دچار عفونت ناشی از ویروس کرونا می ‌شود. شدت علائم آن از خفیف تا متوسط بوده و در بعضی موارد، امکان دارد به بیماری ‌های دستگاه تنفسی تحتانی مثل ذات الریه و برونشیت منجر گردد.

در اکثر کشورها، ابتلا به عارضه ناشی از ویروس کرونا در فصل های سرد سال یعنی پاییز و زمستان شایع است، ولی هر فردی در هر زمان امکان است دچار آن شود.

این ویروس ‌ها در بین حیوانات شایع اند، ولیکن تنها تعداد کمی از آن ها روی انسان اثر می‌ گذارند. ویروس کرونا به ‌ندرت امکان دارد تکامل یابد و از حیوان به انسان سرایت کند. دو نوع از ویروس‌ های کرونای تکامل ‌یافته، سارس و مرس بودند که از حیوانات به انسان ها انتقال یافته که علائم آن ها از ویروس ‌های کرونای انسانی شدیدتر بود.

ویروس جدید کرونا

در اوایل ژانویه سال ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی نوع جدیدی از این ویروس را شناسایی نمود: ویروس کرونای جدید ۲۰۱۹ که به عنوان 2019-nCoV شناخته می‌ شود که شیوع آن از کشور چین شروع شده است. احتمالاً این ویروس هم به علت تماس با حیوانات آلوده یا خوردن آنها در شهر ووهان چین به افراد انتقال یافته است.

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.