لمینیت دندان

لمینیت دندان به ایجاد لایه ای مقاوم بر روی دندان ها گفته می شود که با شیوه های مختلف انجام خواهد شد. دندان ها به سبب استفاده بسیار زیاد در طول شبانه روز و فشار فراوان بر آنها، بسیار در معرض آسیب، بد شکلی و بد رنگی هستند. گاهی این شرایط سبب تخریب بخشی از آنها خواهد شد که لمینیت می تواند تمامی این ایرادات را اصلاح نماید.

 

لمینیت دنداناهداف مورد پیگیری در لـمینیت کردن دندان عبارتند از:

بهبود دادن وضعیت سلامت دندان ها
– بهتر شدن و اصلاح فرم لبخند
– اصلاح فرم دندانی
– اصلاح انحراف تاج دندان
– تغییر رنگ دندان ها
– اصلاح رنگ دندان
– از بین بردن انواع لک بر روی دندان ها
– زیبایی چهره به سبب مرتب شدن و تمیز شدن دندان
– ترمیم برخی لب پریدگی ها در دندان
– پر کردن فواصل بین دندانی
– مرتب سازی دندان ها

انواع لـمینیت دندان

لمینیت در دو نوع قابل انجام است:
– لمینیت سرامیکی: مقاومت بسیار بیشتری نسبت به نوع کامپوزیتی داشته و در برخی افراد دارای محبوبیت بسیار بالایی ست. ظاهری سفیدتر دارد و از جنس سرامیک یا چینی ست و بسیار مقاوم است. لمینیت سرامیکی (پرسلن ونیر) لایه ای از سرامیک به قطر بسیار کم و در حدود نیم میلیمتر است. این لایه نازک می بایستی به کمک ماده ای به دندان ها به خوبی و با مقاومت بسیار زیاد چسبانده شود. برای این کار از باندهای رزینی استفاده می کنند که ماندگاری و قدرت بسیار زیادی دارد.
– لمینیت کامپوزیتی: هزینه لمینیت کردن دندان ها به این شیوه کمتر از نوع سرامیکی ست. در این نوع می توان از تنوع رنگی بیشتری بهره برد. همچنین برای استفاده از نوع کامپوزیتی لمینیت، گاهی اوقات هیچ نیازی به برش دادن و ساییدن دندان ها نیست و می توان به همان شکل از آن استفاده کرد.

در چه مواردی نمی توان از لمینیت دندان استفاده کرد؟

با تمامی توضیحات و مزیت های لمینیت کردن دندان، گاهی برخی افراد نمی توانند از این شیوۀ بسیار ایدئال استفاده نمایند:
– افرادی که دارای دندان قروچه هستند
– کسانی که دارای درجات بالایی از پوسیدگی و نابودی دندان ها شده اند
– افرادی که دارای سایش شدید مینای دندان در برخی دندان ها هستند

پر کردن فاصله بین دندان ها با لمینیت دندان

فاصله بین دندان ها چه به صورت کلی وجود داشته باشد و چه در مورد دندان های جلویی، یکی از اهداف مهم در لمینیت کردن دندان هاست. البته برای از بین بردن اینگونه عارضه ها روش های دیگری مانند ارتودنسی نیز وجود دارد که آن شیوه نیز با توجه به تصمیم، صلاحدید و شرایط دندان های فرد در نظر گرفته می شود.

وجود فاصله بین دندان ها، نه تنها سبب مشکل و سختی در جویدن غذا و حتی آسیب بیشتر به آنها خواهد شد بلکه در زیبایی چهره نیز تاثیر زیادی بخصوص در زمان لبخند زدن و خندیدن دارد به همین دلیل از مهم ترین روش های بر طرف کردن و محو کردن این مشکل، استفاده از لمینیت دندان هاست که به خوبی انجام می شود.

 

لمینیت دندان

 

در این شیوه، ابتدا بیمار با مراجعه به پزشک، مشکل را مطرح و پس از معاینات می توان نوع و شدت آن را تعیین و برای اجرای لمینیت آماده شد. چنانچه فاصله دندان ها فقط در دندان های جلویی باشد می توان آن را در یک یا نهایتاً 2 جلسه برطرف کرد. در مورد لمینیت کردن تمامی دندان ها نیاز به معاینه دقیق دندان هاست تا بتوان تعداد جلسات را مشخص کرد.

هزینه لمینیت دندان

با توجه به متنوع بودن لمینیت، اصلاح برخی ایرادات دندان ها برای ایجاد روکش بر روی آن و برخی عوامل دیگر، بهترین راه برای تعیین هزینه لمینیت دندانها ابتدا مراجعه به مطب و معاینات دقیق توسط پزشک و سپس تعیین قیمت بروز است. با این شیوه می توان نسبت به هزینه نهایی لمینیت، اشراف بیشتری داشت.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.