علائم بیماری آسم

در این مقاله به بحث پیرامون علائم بیماری آسم و دلایل بروز آن پرداخته می شود.

علائم بیماری آسم کلینیک اختیاریهتحقیقات صورت گرفته حاکی از این است که برخی افراد که دچار آسم هستند، از وجود این بیماری در خود اطلاع ندارند به ویژه کسانی که علائم در آنها شدید نیست. بدین جهت شناخت علائم آسم اهمیت فراوانی دارد. از جمله شایع‌ ترین علائم آسم می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • تنگی قفسه سینه
  • سرفه کردن به ویژه هنگام شب، حین خندیدن یا ورزش کردن
  • صدای خس‌ خس هنگام تنفس
  • تنگی نفس

بروز هر گونه نشانه شبیه به علائم آسم می بایست جدی گرفته شود چرا که در صورت عدم درمان می تواند حتی منجر به مرگ بیمار شود. در صورتیکه حداقل دچار یکی از علائم آسم هستید حتماً نزد پزشک مراجعه کنید تا در صورت ابتلای شما به آسم، هر چه زودتر برنامه درمان این عارضه شروع شود.

دلایل بروز

علائم بیماری آسم امکان دارد به علت قرار گرفتن در معرض عوامل آلرژی ‌زا (نظیر گرده گیاهان، حشرات یا گرد و غبار)، شرایط آب و هوایی و یا عوامل محرک در هوا (نظیر بوی شدید، دود یا بخارهای شیمیایی) بروز کند. ضمن اینکه انجام حرکات ورزشی یا وجود اختلالات تنفسی و آنفولانزا می ‌تواند موجب افزایش حساسیت شما گردد.

بیماران مبتلا به آسم می بایست خونسردی خود را زمان حمله آسم حفظ کنند چرا که ترسی که در این اوقات در شخص ایجاد می شود، مانع از انجام دستورالعمل های مربوط به حمله آسم خواهد شد. طبق تحقیقات تنفس سریع همراه با احساسات شدید منجر به تنگ شدن لوله‌ های برونشیت و وخیم‌ تر شدن حمله آسم می گردد.

ممکن است علائم بیماری آسم در هر زمانی بروز کنند. علائم خفیف امکان دارد فقط چند دقیقه به طول انجامد و به طور خود به خود یا با استفاده از دارو رفع شود؛ ولیکن علائم شدیدتر می ‌توانند ساعت‌ ها تا روزها ادامه داشته باشند.

بیماران مبتلا به آسم به ویژه افرادی که این بیماری را به صورت مزمن و طولانی مدت دارند، فشار زیادی را در طول زندگی خود تجربه می ‌کنند. چرا که بیماری آسم می‌ تواند بر روی کیفیت زندگی فرد اثرات منفی قابل توجهی داشته باشد و حتی مانع تحصیل و کار شود.

در صورتی که دچار مشکلات تنفسی هستید، حتماً نزد پزشک مراجعه کنید تا دلیل بروز مشکل تنفسی شما شناسایی شود و تحت درمان قرار گیرید.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.