سرطان پروستات بدخیم

سرطان پروستات بدخیم

در این مقاله به بحث پیرامون سرطان پروستات بدخیم می پردازیم.

سرطان پروستات بدخیم کلینیک اختیاریهسرطان پروستات، غده ی پروستات که وظیفه ایجاد مایع منی را برعهده دارد، درگیر می کند. پروستات در زیر مثانه قرار گرفته است.

شایان ذکر است احتمال ابتلا به سرطان پروستات در آقایان با افزایش سن بیشتر می شود. بر اساس آمار موسسه ملی سرطان، تقریباً بیست درصد از آقایان سرطان پروستات را در طول زندگی خود تجربه خواهند کرد.

باید گفت پزشکان سرطان پروستات را اغلب در مراحل اولیه بیماری تشخیص میدهند، ولی امکان پیشرفت سرطان پروستات وجود دارد؛ در صورتی به آن بدخیم یا پیشرفته گفته می شود که به سایر قسمتهای بدن انتشار یابد. (متاستاز)

در صورتی که سلولهای پروستات جهش پیدا کرده و شروع به رشد غیر طبیعی کنند، سرطان پروستات روی می دهد. باید گفت آنها با سرعت کنترل نشده تقسیم میشوند. گاهی سلول ها میتوانند به سایر نواحی بدن گسترش پیدا کنند. سلولهای سرطانی می توانند توسط بافت، سیستم لنفاوی یا خون گسترش یابند.

در صورت تشخصیص سرطان پروستات پزشک آزمایشاتی تجویز می کند تا متوجه شود آیا سرطان به دیگر قسمتهای بدن منتشر شده است یا این که سرطان چه میزان از بدن را درگیر کرده است. معمولاً سرطان پروستات به مرحله 1 تا 4 تقسیم بندی می شود.

لازم به ذکر است که سرطان پروستات بدخیم سرطان پرستات مرحله ی چهار می باشد که حالب ها را مسدود کرده یا به گره های لنفاوی لگن منتشر شده است. حالب ها لوله هایی هستند که کلیه ها را به مثانه متصل می نماید.

پزشک هر سلول سرطانی بدن را آزمایش خواهد کرد برای اینکه تعیین نماید آیا سلول های اضافی از پروستات به آن ناحیه گسترش یافته اند یا خیر. حتی اگر سرطان در استخوان شناسایی شود.

سرطان پروستات بدخیم به دو نوع تقسیم می شود:

مرحله چهار D1

سرطان پروستات در این نوع به لگن، گره های لنفاوی یا ارگانهای اطراف گسترش پیدا کرده است. ولیکن با این وجود، سرطان هنوز به نواحی دورتر منتشر نشده است.

مرحله چهار D2

سرطان در این نوع به ارگانهای دورتر نظیر لگن، ستون فقرات، دنده ها و سایر استخوان ها منتشر شده است. باید گفت درمان در این مرحله از سرطان پروستات با اینکه بسیار دشوار است، ولیکن امکان پذیر می باشد.

آیا سرطان پروستات بدخیم درمانپذیر است؟

معمولاً در بیماری هایی که از کلمه «سرطان» و «بدخیم» استفاده می شود اکثر بیماران دچار استرس و نگرانی فراوانی خواهند شد زیرا در چنین شرایطی بیماری به مراحل سخت تری رسیده که می تواند درمان را کمی مشکل تر کند. اما نکته ای بسیار مهم در همین مورد حائز اهمیت است:

در مورد سرطان پروستات از نوع بدخیم، درست است که بیماری تا پیشرفت کرده و حتی گاهی ممکن است به دلیل بی توجهی بیمار به علائم مختلف و دیر مراجعه کردن، به نقاط دیگر بدن هم سرایت کند اما شروع درمان می تواند سرعت رشد بیماری را به خوبی کنترل و متوقف نماید.

در چنین شرایطی پس از به کنترل در آوردن بیماری، پزشک وارد مرحله بعدی یعنی سرکوب آن خواهد شد و تا جایی که داروها و بدن بیمار اجازه دهند نابود کردن بیماری ادامه خواهد یافت.

پیگیری درمان سرطان پروستات نوع بدخیم می تواند نه تنها اوضاع را از بدتر شدن دور کرده بلکه از سرایت بیماری به سایر نقاط جلوگیری نموده همچنین پس از به کنترل در آوردن بیماری، اقدام به سرکوب آن نماید.

در نتیجه می توان گفت: سرطان پروستات بدخیم نیز می تواند درمانپذیر و قابل کنترل باشد.

 

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.