ریزش مو سکه ای

برخی بیماری ها دائمی و همیشگی بوده و بیمار می بایستی تا آخر عمر با آنها سر کند اما بسیاری از بیماری ها مانند ریزش مو سکه ای (آلوپسی آره آتا) به صورت مقطی رخ داده و پس از مدتی درمان و پیگیری پزشکی، به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

 

ریزش مو سکه ای
این بیماری بیشتر در ناحیه سر رخ می دهد و عده ای بر این تصورند که ریز مو به این شکل فقط مختص ناحیه سر می باشد اما در بسیاری موارد ریزش مـو سکـه ای در ناحیه صورت (ریش) و همچنین در سایر نقاط بدن نیز دیده می شود که این موارد نیز با پیگیری به موقع قابل رفع و درمان می باشند.
البته لازم به ذکر است که گاهی این ریزش ها به شکلی کامل در سر و صورت و بدن می باشد که نادر و بسیار کمیاب می باشند.

علل ریزش مو سکه ای

هر بیماری و عارضه ای علتی دارد و عوامل مختلفی می تواند سبب ایجاد بیماریها گردد. در مورد ریزش مو به صورت سکه نیز می توان مهم ترین علت را، حمله اشتباهی گلبول های سفید بدن به فولیکول ها دانست. در چنین حالتی سلول های ایمنی، فولیکول را نوعی عامل مضر و خارجی تشخیص داده و به اشتباه اقدام به نابودی آنها می کنند.
پس از این مرحله، آلوپسی آره آتا رخ داده که این ریزش می تواند هم در سر و صورت اتفاق بیفتد و هم در برخی نقاط بدن.

درمان ریزش مو سکه ای

برای درمان هر بیماری راه حل های متنوعی توسط علم پزشکی پیشنهاد می شود. در مورد این بیماری هنوز راه حل قطعی و صد در صدی وجود ندارد اما متخصصان و پژوهشگران دنیای پزشکی از راه حلهای جایگزین و بسیار مناسبی برای حل این مشکل استفاده می کنند:
– تزریق کورتیکواستروئیدها: روشی برای درمان ریزش مـو سکه ای است که در آن از تزریق موضعی استفاده می شود. این تزریق سبب سرکوب مقطعی سیستم ایمنی شده تا موها اجازه رشد مجدد داشته باشند. هر چند، گاهی از کرم های موضعی و داروهای خوراکی این گروه نیز می توان استفاده نمود.
– شیمی نوردرمانی: شیوه ای نوین و در دست تحقیق است که از تلفیق اشعه UVA و همچنین استفاده از داروی موضعی متوکسالن تشکیل می شود.
– آنترالین و ماینوکسیدیل: این داروها در دسته داروهایی هستند که سبب تحریک و رشد مجدد موها می شوند. به کمک این داروها می توان نسبت به رشد مجدد موهای ریخته شده در سر، صورت و بدن اقدام کرد اما نمی توان به وسیله آنها از ایجاد ریزش مو سکه ای جلوگیری نمود.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

1 دیدگاه

    • دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.