خشکی پوست در فصل پاییز

دلایل بسیار زیادی برای خشکی پوست در فصل پاییز یا زمستان وجود دارد. از جمله مهم ترین این دلایل عبارتند از: استحمام زیاد با آب گرم، کاهش ناگهانی دمای هوا، وزش شدید باد در تماس با پوست، کاهش رطوبت منزل به علت استفاده از بخاری و شوفاژ و کاهش میزان رطوبت هوا به علت کمبود آب در اواخر فصل تابستان. باید گفت می توان با استفاده از روش هایی نظیر استفاده از دستکش و مرطوب ‌کننده تا حد زیادی از پوست خود محافظت نمود.

خشکی پوست در فصل پاییز کلینیک اختیاریهعلائم

از جمله علائم خشکی پوست در فصل پاییز یا زمستان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • تورم و قرمزی قسمت های خاصی از پوست
  • ایجاد بافت خشن در پوست
  • پوسته پوسته شدن
  • خاکستری شدن ته رنگ پوست
  • خارش
  • خشکی و ترک خوردن لب ها
  • ایجاد ترک در پوست

دلایل خشکی پوست در فصل پاییز: کاهش درجه حرارت هوا، معمولاً باعث کاهش رطوبت پوست می شود. این مشکل به ویژه در صورتی که قدری باد هم به آب و هوا اضافه شود، حادتر می شود. در فصول خشک زمستان و پاییز، مشکلات پوستی نظیر اگزما، بیش از پیش ایجاد خواهد شد و اغلب پوست نیز بیشتر از همیشه خشک می ‌شود.

روش های پیشگیری از خشکی پوست در فصل پاییز : نخستین قدم این است که مدت زمان استحمام خود را به ۱۰ الی ۱۵ دقیقه محدود نماید. امکان دارد این زمان برای شما خیلی کم باشد؛ ولیکن دوش گرفتن یا حمام کردن طولانی مدت می تواند باعث کاهش یا  از بین رفتن رطوبت پوست شما شود. برای استحمام از آب خیلی گرم یا داغ پرهیز نمایید. آب داغ بیش از هر چیز دیگری، رطوبت پوست را از بین می برد. از شامپو بدن، محلول یا صابون‌ ها به اندازه ای استفاده نمایید که همه آلودگی های سطح پوست شما را پاکیزه کند. لیف را خیلی محکم روی پوست خود نکشید و از لیف‌ های خیلی زبر استفاده نکنید. ضمن اینکه از یک حوله پاکیزه و نرم برای خشک کردن پوست خود استفاده نمایید.

استفاده از کرم مرطوب کننده بلافاصله بعد از استحمام: از جمله روش های پیشگیری از خشکی پوست در فصل پاییز استفاده از کرم مرطوب کننده بلافاصله بعد از استحمام می باشد. برای این که رطوبت بیشتری را جذب پوست خود کنید، بعد از طی چند دقیقه از استحمام خود، مقدار مناسبی کرم مرطوب کننده روی دست و صورت خود بزنید.

شایان توجه است در فصول سرد مرطوب نگه داشتن پوست، بسیار اهمیت دارد. بدین جهت سعی کنید در هر مکان و همیشه، یک بسته کرم مرطوب کننده دست و صورت همراه خود داشته باشید تا بعد از هر مرتبه شستشوی دست، از آن استفاده نموده و از این طریق رطوبت پوست خود را بازگردانید. این عمل به طور قابل توجهی، میزان خشکی پوست را کاهش خواهد داد.

استفاده از وازلین: اگر بخش هایی از پوست شما به طور کامل دچار خشکی شده (معمولاً آرنج، انگشتان، پاشنه پا و زانو‌ها) می ‌توانید از وازلین روی این نواحی استفاده نمایید. وازلین مثل سدی بین پوست و عواملی که موجب خشکی پوست می ‌شود عمل کرده و موجب افزایش رطوبت پوست خواهد شد.

 

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.