توصیه های تغذیه ای برای مقابله با ویروس کرونا

توصیه های تغذیه ای برای مقابله با ویروس کرونا : باید گفت عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی مهمی در پیشگیری از بروز اختلالات تنفسی از جمله بیماری کرونا ویروس دارد. بیماری های زمینه ای نظیر دیابت و مشکلات قلبی و ریوی و همچنین نداشتن تغذیه سالم از جمله عوامل مؤثر در تشدید این عارضه می باشند.

مصرف روزانه منابع غذایی سرشار از ویتامین C شامل استفاده از سالاد و سبزی به همراه غذا، میوه هایی از جمله نارنگی، پرتقال، کیوی و لیموشیرین و سبزی های حاوی ویتامین C از قبیل فلفل دلمه ای، فلفل سبز، انواع کلم، گل کلم و شلغم از منابع غذایی خوب ویتامین C می باشند.

مصرف روزانه دو نارنگی یا یک پرتقال ویتامین C لازم بدن را تأمین می نماید. لازم به ذکر است که کدو حلوایی، هویج، برگ چغندر، برگ های تیره رنگ کاهو و سبزی های سبز تیره نظیر اسفناج نیز از منابع خوب ویتامین A هستند. در کل جهت تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری مصرف روزانه سه واحد از گروه سبزیجات (بجز سبزی های نشاسته ای) و حداقل دو واحد میوه الزامی است.

مصرف روزانه سالاد یا سبزی به همراه آب نارنج تازه یا آب لیموترش، کدو حلوایی و هویج در غذاهای روزانه، استفاده از پیاز خام به علت داشتن ویتامین C به همراه غذا، مصرف منابع پروتئین در غذای روزانه مثل تخم مرغ یا حبوبات، ماش، جوانه های گندم و شبدر در برنامه غذایی روزانه و میوه های سرشار از آنتی اکسیدان فصل مانند انار، گریپ فروت و پرتقال های تو سرخ بسیار مفید است.

کمبود ریز مغذی هایی مثل روی و آهن نیز موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود؛ لذا توصیه می شود از منابع غذایی این دو ریز مغذی مانند حبوبات به عنوان جایگزین مناسب گوشت، لبنیات و شیر، انواع خشکبار و سبزی های برگ سبز بیشتر استفاده شود.

از مصرف کالباس، سوسیس، سایر فست فودها، مواد عذایی سنگین و چرب، کباب هایی که مغز پخت نشده اند و غذاهایی که خوب پخته نشده مثل نیمرو و تخم مرغ عسلی پرهیز شود.

از مصرف مایعات و غذا در مکانهایی که از لحاظ بهداشتی مورد اطمینان نیستند، اجتناب نمایید و سعی کنید غذاهای آبکی نظیر آش و سوپ به همراه آب لیموی تازه و مایعات گرم را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بیماری های عفونیتمقالات

تقویت سیستم ایمنی بدنروش های پیشگیری از ابتلا به ویروس کروناروشهای مقابله با ویروس کروناعملکرد سیستم ایمنی بدنویروس کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *