توصیه های تغذیه ای برای مقابله با ویروس کرونا

توصیه های تغذیه ای برای مقابله با ویروس کرونا : باید گفت عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی مهمی در پیشگیری از بروز اختلالات تنفسی از جمله بیماری کرونا ویروس دارد. بیماری های زمینه ای نظیر دیابت و مشکلات قلبی و ریوی و همچنین نداشتن تغذیه سالم از جمله عوامل مؤثر در تشدید این عارضه می باشند.

مصرف روزانه منابع غذایی سرشار از ویتامین C شامل استفاده از سالاد و سبزی به همراه غذا، میوه هایی از جمله نارنگی، پرتقال، کیوی و لیموشیرین و سبزی های حاوی ویتامین C از قبیل فلفل دلمه ای، فلفل سبز، انواع کلم، گل کلم و شلغم از منابع غذایی خوب ویتامین C می باشند.

مصرف روزانه دو نارنگی یا یک پرتقال ویتامین C لازم بدن را تأمین می نماید. لازم به ذکر است که کدو حلوایی، هویج، برگ چغندر، برگ های تیره رنگ کاهو و سبزی های سبز تیره نظیر اسفناج نیز از منابع خوب ویتامین A هستند. در کل جهت تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری مصرف روزانه سه واحد از گروه سبزیجات (بجز سبزی های نشاسته ای) و حداقل دو واحد میوه الزامی است.

مصرف روزانه سالاد یا سبزی به همراه آب نارنج تازه یا آب لیموترش، کدو حلوایی و هویج در غذاهای روزانه، استفاده از پیاز خام به علت داشتن ویتامین C به همراه غذا، مصرف منابع پروتئین در غذای روزانه مثل تخم مرغ یا حبوبات، ماش، جوانه های گندم و شبدر در برنامه غذایی روزانه و میوه های سرشار از آنتی اکسیدان فصل مانند انار، گریپ فروت و پرتقال های تو سرخ بسیار مفید است.

کمبود ریز مغذی هایی مثل روی و آهن نیز موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود؛ لذا توصیه می شود از منابع غذایی این دو ریز مغذی مانند حبوبات به عنوان جایگزین مناسب گوشت، لبنیات و شیر، انواع خشکبار و سبزی های برگ سبز بیشتر استفاده شود.

از مصرف کالباس، سوسیس، سایر فست فودها، مواد عذایی سنگین و چرب، کباب هایی که مغز پخت نشده اند و غذاهایی که خوب پخته نشده مثل نیمرو و تخم مرغ عسلی پرهیز شود.

از مصرف مایعات و غذا در مکانهایی که از لحاظ بهداشتی مورد اطمینان نیستند، اجتناب نمایید و سعی کنید غذاهای آبکی نظیر آش و سوپ به همراه آب لیموی تازه و مایعات گرم را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.