بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی، جراحی زیبایی پلک می باشد. این جراحی به دلیل رفع افتادگی پلک که در اثر افزایش سن یا بیماری بروز می کند، انجام می‌شود. در این وضعیت ماهیچه‌ها و عضلات اطراف چشم آویزان می‌شوند، برخی اوقات حالت ابروها نیز افتاده شده و پوست پلک میدان دید افراد را کاهش می دهد.

بلفاروپلاستی کلینیک اختیاریه

در بلفاروپلاستی با حذف عضلات اضافی، چربی و پوست، وسعت زاویه دید را به حالت اولیه گسترش می‌دهند. نتیجه این جراحی چنانچه توسط بهترین جراح پلک صورت گیرد، می‌تواند سال‌های سال ماندگاری داشته باشد و یا حتی برای همیشه باقی بماند.

در جلسه مشاوه بلفاروپلاستی، پزشک برای شما توضیح خواهد داد که جراحی به کدام قسمت پلک مربوط می باشد.

در صورتی که پلک بالای شما دارای پف‌ باشد، کیسه‌های چربی در زیر پلک فوقانی جمع شده باشند و دید شما محدود شود، پلک فوقانی به عمل نیاز دارد. در این نوع جراحی در چین طبیعی پلک فوقانی برش هایی ایجاد می شود که  در زمان باز بودن چشم ها این خطوط برش مشخص نمی باشند. پوست اضافه و چربی تجمع یافته برداشته می شود آنگاه برش بسته می شود. یک عمل کامل پلک فوقانی می تواند تقریباً ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به طول انجامد.

اما اگر پلک پایینی شما دچار پف‌ کردگی باشد، بدین معنی که کیسه‌ های چربی در زیر پلک تحتانی آویزان باشند لازم است پلک پایینی جراحی شود. در جراحی پلک پایینی یک برش، در قسمت زیر خط مژه تحتانی زده می شود. پوست اضافه در پلک پایین به وسیله این برش برداشته می شود.

اگر جراحی روی هر دو پلک یعنی فوقانی و تحتانی صورت گیرد، جهت تکمیل حدوداً دو ساعت زمان نیاز خواهد بود. اثرات نهایی این عمل زیبایی در طی چند هفته بعد جراحی مشاهده می شود.

چه افرادی به بلفاروپلاستی نیاز دارند؟

قطعاً اشخاصی به جراحی زیبایی پلک احتیاج دارند که دچار افتادگی یا پف کردگی پلک باشند (در اثر چربی)  و سنشان بالای 30 سال باشد. این افراد برای انجام بلفاروپلاستی نباید بیماری داشته باشند و لازم است از نظر جسمی سالم باشند؛ چرا که بیماری ‌ها در نتیجه جراحی مؤثر هستند. در صورتی که دچاری بیماری یا عارضه ای هستید حتماً پزشک خود را مطلع نمایید.

شایان توجه است که بلفاروپلاستی در رفع مشکلات زیر اثری نخواهد داشت:

تیرگی دور چشم، افتادگی بیش از اندازه ابرو، خطوط و چین و چروک هایی که روی پیشانی، بین ابروها و دو طرف چشم نمایان می شوند.

عوارض

دوبینی یا برخی اوقات تاری دید که موقتی است، بسته نشدن پلک‌ها در زمان خواب، ایجاد جوش‌هایی که معمولاً سفید رنگ هستند در محل بخیه‌ها ، نامتقارن بودن محل برش پلک‌ها و تورم پلکی که جراحی شده که همه این عوارض بعد از چند هفته رفع می ‌شوند. در مورد جای زخم‌ها هم جای هیچ گونه نگرانی نیست؛ چرا که این زخم‌ها به مروز زمان از بین می‌روند.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

توصیه می شود در خصوص مراقبت‌های پس از بلفاروپلاستی از پزشک خود مشورت بگیرید. در ذیل به مهم ترین نکات مراقبتی اشاره شده است:

  • بعد از پایان یافتن عمل جراحی، محل بخیه با پماد چرب می شود.
  • پلک‌های شما پس از جراحی بی‌حس هستند و شما نباید سعی در باز کردن آن‌ها داشته باشید.
  • برای محفاظت در برابر نور خورشید در ماه های ابتدایی عمل از ضدآفتاب های مناسب و عینک آفتابی تیره رنگ استفاده کنید.
  • زمانی که اثر داروی بی حس کننده از بین رفت، احساس درد می کنید. لازم است پیش از شروع درد، از مسکن استفاده کنید.
  • به منظور کاهش ورم اطراف چشم می توان از کمپرس سرد استفاده نمود.

 

 

کلینیک اختیاریه

گوش و حلق و بینی _ چشم پزشکی _ دندانپزشکی _ پوست و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.